Olej konopny wzbudza ostatnio coraz większe zainteresowanie ze względu na jego łatwą dostępność i szerokie zastosowanie. Właściwości lecznicze oleju z nasion polegają na: obniżaniu poziomu złego cholesterolu we krwi, obniżaniu ciśnienia krwi, działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, łagodzeniu podrażnień, wspomaganiu pracy serca, wątroby i nerek, poprawianiu stanu włosów, skóry i paznokci, zwiększaniu odporności na infekcje, wspomaganiu układu hormonalnego, likwidowaniu zmian skórnych.

Olej konopny jest bardzo popularny i to nie tylko w kuchni. Chcę Wam troszkę opowiedzieć o jego zastosowaniu, składnikach i efektach.

Czym jest olej konopny?
Olej konopny jest tłoczony z nasion konopi, które w rzeczywistości są tylko produktem ubocznym wytwarzania konopi włóknistych. Na trzy litry zielonkawego oleju konopnego potrzeba około dziesięciu kilogramów nasion konopi. Im ciemniejszy olej, tym intensywniejszy orzechowy smak.

Olej konopny – podobnie jak olej lniany – zwykle ma niewielki ślad ekologiczny i jest regionalną alternatywą dla oleju kokosowego lub oleju z awokado.

Aby uzyskać wysokiej jakości i zdrowy olej konopny, powinno się używać organicznego, tłoczonego na zimno oleju, aby uniknąć pozostałości pestycydów w oleju. Jeśli olej konopny nie jest tłoczony na zimno, to podczas ogrzewania traci cenne składniki – niestety.

Ważne: Nie należy używać oleju konopnego do smażenia, w przeciwnym razie cenne kwasy tłuszczowe zostaną zniszczone. Powinno się stosować ten olej do dań zimnych, takich jak sałatki, lub dodawać go do dań gotowanych, na samym końcu przygotowania potrawy.

Składniki oleju konopnego
Olej konopny zawiera ważne kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, co czyni go doskonałą roślinną alternatywą dla ryb.
Ponadto olej spożywczy dostarcza kwas oleinowy, kwas palmitynowy, kwas linolowy, kwas stearynowy i kwas gamma-linolenowy, które również są dobre i ważne dla organizmu. Kwasy tłuszczowe są szczególnie ważne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu i regeneracji komórek.
Ponadto olej konopny zawiera witaminy E, B1 i B2 oraz minerały fosfor, potas, magnez, wapń, żelazo, sód, mangan, cynk i niewielkie ilości miedzi.
Informacja dodatkowa: nie należy się obawiać, że po spożyciu oleju konopnego będziesz odurzony. Substancja psychoaktywna THC jest nieobecna w ogóle lub w tak małych dawkach, że nie osiąga się żadnego efektu. Olejek jest również bezpieczny dla dzieci.

Olej konopny nie tylko dobrze smakuje w sałatkach – można go stosować na wiele sposobów:

Dzięki kwasom tłuszczowym olej konopny jest dobry dla domu i pomaga przy wypryskach, neurodermicie czy łuszczycy. Działa przeciwzapalnie i nawilża. Olejek konopny można znaleźć również w produktach do pielęgnacji włosów i innych kosmetykach. Olejek konopny można nakładać bezpośrednio na skórę lub mieszać z innym olejem nośnikowym lub kremem na dzień.
Pomaga on również w walce z napięciem mięśni i reumatyzmem. W tym celu bierze się olej konopny – albo jako składnik do gotowania, albo czysty.
Przeciwdziała on także wysokiemu ciśnieniu krwi i poziomowi cholesterolu, gdy jest regularnie przyjmowany.
Ponadto mówi się, że olej konopny pomaga w objawach menopauzy, zwłaszcza przy zaburzeniach snu i wahaniach nastroju.


Sama stosuje od dawna ten olej, mimo że jego cena nie należy do najtańszych z produktów, to uważam że nasze zdrowie jest najcenniejsze. Polecam

Pozdrawiam Cię cieplutko i świetliście

Twoja Lastomine

Sklep: https://www.lastomine.pl
E-Mail: lastomine@gmail.com
Blog: https://lastomine.com
Facebook: https://www.facebook.com/Magicznastronalastomine/?fref=ts
YouTube: https://www.youtube.com/results?search_query=Lastomine