Wielkanocne tradycje z całego świata

Dzisiaj wielu osobom, Wielkanoc kojarzy się z królikami i jaskrawo pomalowanymi jajkami. Święto jest pierwotnie ważnym świętem religijnym, z którym wiążą się wszelkiego rodzaju tradycje i zwyczaje. Jednak wiele z tych zwyczajów było często przyjmowanych przez innych na przestrzeni dziesięcioleci lub po prostu reinterpretowanych.

Tradycyjne zwyczaje wielkanocne w Polsce są z pewnością znane wielu z nas, ale co z innymi krajami?

Znalazłam kilka informacji na ten temat, zwyczajów wielkanocnych na całym świecie i pokażę Ci kilka najciekawszych tradycji wielkanocnych z całego świata. Może znajdziesz też inspirację, aby Twoje Święta Wielkanocne były nieco bardziej międzynarodowe

 1. PUSZCZANIE LATAWCÓW
  Mieszkańcy Bermudów dążą do wyższych celów na Wielkanoc: puszczanie latawców to ulubiona wakacyjna aktywność wszystkich. Bermudy robią własne latawce, używając drewnianych patyczków, jaskrawo kolorowego papieru i przyciągających wzrok wzorów.

Wszystko to otulone jest specjalną folią zwaną „Hummers”, która wydaje szumiący dźwięk, zwany też dźwiękiem bermudzkiej Wielkanocy. Wszyscy zbierają się i pozwalają swoim pięknym budowlom latać – albo udają się na plażę Horseshoe Bay, aby wziąć udział w corocznym festiwalu latawców w Wielki Piątek. Dla mnie to jedna z najpiękniejszych tradycji wielkanocnych.

 1. WYKŁADY KRYMINALNE
  W niektórych częściach świata Wielkanoc to najlepszy czas na kryminały – i nie mówimy tu o odgryzaniu uszu niewinnym czekoladowym króliczkom ani obieraniu pięknie pomalowanych jajek (niezbyt ładna tradycja wielkanocna).

Nie, mówimy o Påskekrimmen, norweskiej tradycji czytania, oglądania lub słuchania kryminałów i kryminałów podczas świąt wielkanocnych. Cały kraj wydaje się być podejrzany, gdy wydawcy, stacje radiowe i telewizyjne ujawniają tajemnice, a nawet przemysł mleczarski robi swoje, drukując historie na kartonach mleka.

 1. NAJLEPSZA ZABAWA WIELKANOCNA
  Kto nie lubi przeszukiwać domu i ogrodu w poszukiwaniu koszyczków wypełnionych czekoladą? W Niemczech, Szwajcarii i wielu innych krajach wielkanocne gniazda są ukryte dla dzieci (i dla niektórych dorosłych!).

Gniazda to w rzeczywistości udekorowane kosze lub pudełka wypełnione czekoladowymi zajączkami lub jajkami, słodyczami i zabawkami, które podobno zostały ukryte przez samego zajączka wielkanocnego.

 1. BITWY WODNE
  Niewiele rzeczy wyróżnia Wielkanoc bardziej niż przyjacielska bitwa wodna. Tak przynajmniej myślą Polacy, kiedy świętują Śmigusa Dyngusa, oblewając się wodą.

W przeszłości to głównie kawalerowie gonili samotne, „panienki”, dziewczyny i oblewali je wodą – teraz w tej wodnej bitwie biorą udział prawie wszyscy. Myślę, że to brzmi jak najzabawniejsza tradycja wielkanocna na świecie.

 1. JAJKOWA ESKAPADA
  Jajka i Wielkanoc idą w parze jak prezenty i Boże Narodzenie – są prawdopodobnie najważniejszym świątecznym jedzeniem, jakie kiedykolwiek jadł świat.

Ludzie kolorują i ozdabiają jajka, chowają je i odnajdują, starają się, aby jak najszybciej przetoczyły się po trawniku, pukają je o siebie, aby zobaczyć, czyje jajko stłucze się jako ostatnie (czyli zwycięzca i odbiorca szczęścia) lub po prostu je zjadają . Jak w Haux we Francji, gdzie 1000 osób je razem gigantyczny wielkanocny omlet z ponad 400 jajek i ponad 45 kilogramów bekonu, czosnku i cebuli.

 1. Rzut glinianym garnkiem
  Uważaj na latające naczynia na greckiej wyspie Korfu. (Uwaga: to nie ma nic wspólnego z rodzinnymi waśniami.) Dokładnie o 11 rano w niedzielę wielkanocną mieszkańcy Korfu wyrzucają gliniane garnki (różnej wielkości) ze swoich balkonów.

Tradycja ta sięga XVI wieku, kiedy ludzie wyrzucali przez okno wszystkie swoje bezużyteczne i stare rzeczy, aby przygotować się na nowy rok – potłuczone garnki mają odpędzać złe duchy i wyznaczać nowy początek.

 1. ROZDAJ PRECLE
  Luksemburczycy obchodzą _Bretzelsonnden (_Bretzel Sunday) w trzecią niedzielę Wielkiego Postu. W Luksemburgu precle to słodkie kawałki ciasta francuskiego z lukrem i migdałami, a gdybym mogła, każda niedziela powinna być niedzielą precla!

A jakie tradycje Świąteczne panują w Twoim domu? Pisz w komentarzach. Zapraszam

Kochani, życzę Wam Wspaniałych Świąt Wielkanocnych. Zdrowia, spokoju, cudownej atmosfery w gronie najbliższych osób. Radości, miłości, bogatego zająca i bardzo mokrego dyngusa ❤️

Chcę podarować Wam mały upominek, z okazji tak wyjątkowego święta.

Podarunek od Lastomine: Kupon rabatowy na prezenty

💞

kod rabatowy, w wysokości

11 %

na zakupy w moim sklepiku: https://lastomine.pl/

Wpisz kod rabatowy w sklepiku, przy koszyku, a kwota zostanie automatycznie pomniejszona o 11%.

Kod rabatowy brzmi: 111

Ważny jest od dzisiaj do 19 kwietnia 2023r.

Zapraszam na zakupy.

Spraw sobie i bliskim cudowne prezenty. Spraw, żeby na twarzy pojawił się uśmiech i radoość.

W sklepiku możesz kupić biżuterię ze srebra i kamieni szlachetnych: kolczyki, pierścionki, wisiorki, bransoletki, a także talizmany, wróżby, przepowiednie, rytuały magiczne, oraz odczyty inkarnacji poprzez jasnowidzenie (także inne usługi), które znajdziecie w sklepiku.

Wybrane propozycje:

CELESTYN

Kolczyki z Larimaru, w srebrze

Opal ognisty

Wyjatkowe bransoletki z naturalnego chalcedonu z srebrem (również pozłacanym)

Wiele innych propozycji

Zapraszam

Pozdrawiam Was cieplutko i świetliście

Wasza Lastomine

Sklep: http://www.lastomine.pl
E-Mail: lastomine@gmail.com
Blog: http://www.lastomine.com
Facebook: https://www.facebook.com/Magicznastronalastomine/?fref=ts
YouTube: https://www.youtube.com/results?search_query=Lastomine

Instagram: Lastomine