Archetypy żyją w opowieściach i bajkach.
Bajki zawierają archetypowe obrazy, w których jest wielka mądrość. Jeśli mówi się o tym dzieciom, mogą głęboko zaimponować swoim wrażliwym duszom. Wielu dorosłych docenia również bogaty, obrazkowy język bajek z ich ukrytymi przesłaniami.

Jeśli czytasz bajkę jak raport oparty na faktach – to znaczy tylko logicznym umysłem – to wiele rzeczy nie pasuje do siebie i czytelnik czasami się wzdryga. Ale serce i psychika również czytają – zwłaszcza między wierszami. To jest klucz do urzeczywistnienia jasnego, prostego piękna baśni. Rezultatem są obrazy, które są czymś więcej niż sumą ich części. Tworzą nasze życie wewnętrzne, które nie ujawnia tak łatwo swoich tajemnic – podobnie jak życie ze snu. Jednak są częścią ludzkiej rzeczywistości.

Doświadcz jasnych i ciemnych stron bajki.
Nieświadomość determinuje życie o wiele bardziej niż świadomość. A ci, którzy dobrze siebie znają, wiedzą, że mają też wady, że często na próżno starają się pogodzić ze swoimi ideałami. Możesz więc – mówiąc w fantastycznych baśniach – poczuć się zarówno jako oddana matka siedmiu kózek, jak i chciwy wilk, który chce wszystko pożreć.

Postaci z bajek ucieleśniają siły w ludzkim systemie, a nie ludzi, z których jeden jest dobry, a drugi zły. Uosabiają dobro i zło, a tym samym ułatwiają rozróżnienie. Nawet jeśli umysł nie uchwyci symbolicznego znaczenia postaci, opowieść może mieć klarowny, a nawet oczyszczający efekt. Dobro zawsze zwycięża – to wewnętrzna prawda, szczególnie ważna dla dzieci.

Dlaczego dzieci uwielbiają bajki?
Fantazje zajmują większość miejsca w umyśle dziecka. Bajka jest więc zwierciadłem twojego wewnętrznego przeżycia, lęków, życzeń i marzeń.

Dzieci prawie nie potrafią inaczej myśleć. Dlatego potrzebują jasno określonych postaci, z którymi mogą się identyfikować. Bajka upraszcza wszystkie sytuacje, a to jest bardziej zrozumiałe dla dziecka. Nie może zrozumieć postaci, o której mówi się, że sobie zaprzecza, ale codziennie doświadcza ambiwalentnych sytuacji, takich jak miłość i złość wobec ojca lub matki.

Świadome uporządkowanie wnętrza jest dla dzieci wciąż trudne. Im większe napięcia, tym bardziej konieczne staje się wyrzucanie ich daleko na zewnątrz. Na szczęście w „Dawno, dawno temu” jest zły wilk daleko od własnej rzeczywistości, który jest tak samo odległy, jak ten z nieadekwatnością lub zniszczeniem. Ale pomimo złych myśli wszystko idzie dobrze. Identyfikując się z dobrymi postaciami, dziecko uczestniczy w zwycięstwie. Świat wewnętrzny jest uporządkowany, a dziecko nie zawsze jest świadome mechanizmów, które doprowadziły do ​​tego porządku.

Przeżywajcie razem bajki!
Kiedy dorośli interpretują dziecku bajkowe postacie, mogą wywołać wielkie zamieszanie, nawet jeśli interpretacja jest poprawna. Ponieważ analiza zniszczyłaby doświadczenie dziecka z sercem i oczyszczający efekt opowiadania historii lub odgrywania ról, a nawet zmieniłby je w swoje przeciwieństwo.

„Jeszcze raz!” Dzieci często krzyczą, gdy bajka się kończy. Ponieważ z każdą historią lub czytaniem lepiej chwytają treść. Podczas kilkukrotnego słuchania strach maleje, a pocieszające aspekty rosną.

Dzieci uwielbiają, gdy dorosły opowiada bajkę, ponieważ w ten sposób okazują bezpośrednie uczucie i wysoki stopień aktywnej troski. Narrator nie musi się tego uczyć na pamięć – w przerwie dzieci pomagają. Więc historia pozostaje żywa.

Jeśli narrator lub czytelnik „patrzy” sercem, może przenieść się wraz z publicznością na zmieniony, bogatszy poziom doznań. Szczególnie dzieci są na to wewnętrznie otwarte, ponieważ czują w swoich sercach coś z wiecznego dobra. Ale jest to nadal możliwe dla dorosłych: tęsknota za wiecznie dobrym jednoczy wszystkich ludzi, dużych i małych.

Analiza baśni i cicha interpretacja
Dorośli zazwyczaj nie biorą pod uwagę tylko bajek. Chcą wiedzieć, co się za tym kryje. Psychologowie od wielu lat intensywnie zajmują się analizą baśni i istnieje wiele różnych interpretacji. Oznacza to, że interpretacja, która jest odbierana jako poprawna, może być nieistotna dla innej osoby.

Ale jeśli wielokrotnie czytasz te same bajki lub mity i pozwolisz, by twoje wewnętrzne przeżycia zabrzmiały, zauważysz, że pojawia się „cicha interpretacja”. Interpretacje ożywają. To, co wcześniej było skuteczne, w pewien sposób zmienia swoje oblicze i może zostać zakomunikowane świadomości.

Poziom duchowy
Oprócz interpretacji psychologicznej istnieje również duchowy poziom obserwacji. Dobry koniec nie oznacza więc tylko, że złe cechy zamieniają się w dobre. Chodzi raczej o wieczne dobro, które spoczywa w ludzkim sercu i którego człowiek pragnie, aby niegdyś królowało w nim bez ograniczeń. Zanim to jednak nastąpi, dochodzi do wielu incydentów, często przedstawianych jako próby w bajkach. Kandydat jest badany, czy szuka tylko własnej korzyści, czy też słucha odwiecznej zasady w sobie. Jeśli chce się zmusić – swoim ego – przez ciernisty żywopłot, aby obudzić śpiącą Królewnę, to musi się nie udać. Dopiero gdy szepty ego nie mają już nad sobą żadnej władzy, nadszedł czas i wszystko się rozjaśnia.

Bajki – źródło inspiracji
To właśnie fascynuje bajki: inspirują i stymulują archetypowe warstwy w ludzkiej świadomości. Sposób traktowania tych inspiracji zależy od stanu świadomości czytelnika lub słuchacza.

Dla dzieci to proste, wyraźne obrazy ich fantastycznego świata wyjaśniają ich zamiłowanie do bajek. Dla dorosłych to wielowarstwowe, połączone ze sobą światy obrazów, które oczarowują i poruszają wewnętrzny umysł. A dla osób zainteresowanych duchowo jest to uznanie uniwersalnej mądrości, która kryje się w niemal wszystkich baśniach i czeka na odkrycie w jej głębi.

Czytajmy bajki naszym pociechom, słuchajmy i oglądajmy baśnie z naszymi dziećmi!

Pozdrawiam Was cieplutko i świetliście Lastomine

Sklep: http://www.lastomine.pl
E-Mail: lastomine@gmail.com
Blog: http://www.lastomine.com
Strona internetowa: http://ionaieilis.pl.tl/
Facebook: https://www.facebook.com/Magicznastronalastomine/?fref=ts
YouTube: https://www.youtube.com/results?search_query=Lastomine