Czy znasz też ludzi, którzy przez większość czasu zachowują się tak jak „słoń w sklepie z porcelaną”? Tacy ludzie nie są przyjaźni, często lekceważą, są obraźliwi, porywczy i głośni lub nieuczciwi. Robią rzeczy, których nie powinni, a zaraz potem przepraszają. Bolą ich słowa i jednym tchem mówią, że jest im przykro. I możesz dowiedzieć się, czy to „przepraszam” jest naprawdę poważne i szczere.

Czy naprawdę masz na myśli przeprosiny?

Kiedy ludzie często przepraszają, naturalnie zastanawiasz się, czy te przeprosiny są szczere. Czasami ich słowo w ogóle nie ma znaczenia i przy jednym pojedynczym „Przepraszam, nie miałem tego na myśli”, zadajesz sobie pytanie, czy to naprawdę pochodzi z serca. Niektórzy ludzie nie rozumieją, że przeprosiny to nie gumka. Oznacza to, że to, co robimy i mówimy, może pozostawić blizny. Oczywiście każdy człowiek ma prawo i nawet powinien przeprosić. Masz również prawo zdecydować, czy chcesz przyjąć, czy odrzucić te przeprosiny. Radzę ci oczywiście wybaczyć i nie nosić w sobie urazy. To bardzo ważne jest, aby umieć przebaczać.

„Jednakże przebaczyć nie oznacza przeprosić”.

To są dwie różne rzeczy. Jeśli komuś wybaczysz, nadal będzie musiał ponieść konsekwencje swoich czynów. Wybaczyć oznacza, uwolnić się od negatywnych uczuć (gniew, nienawiść, złość,…) wobec tej osoby i wyzwolić się. Ponieważ z wyrzutem lub agresją również łączysz się emocjonalnie z tą osobą. Dlatego zawsze powinniśmy wybaczać i sobie i innym. Tutaj polecam H`ooponopono – Link: https://lastomine.com/2020/10/17/hooponopono-czyli-duchowa-podroz-do-zablokowanych-emocji/


Przeprosiny to inna sprawa. Przeprosiny oznaczają, że chcesz kontynuować ścieżkę z tą osobą. Więc mówisz: „W porządku, widzę, że popełniłeś błąd. Akceptuję, że żałujesz swój błąd i tak będziemy kontynuować tę drogę razem”. Więc nie zamykacie razem książki, po prostu przewracacie stronę i razem rozpoczynacie nowy rozdział. Jest to oczywiście bardzo, bardzo ważne, ponieważ tylko dlatego, że jedna strona w książce jest zła, nie oznacza, że ​​cała książka jest do niczego. Czasami więc ma sens przewrócenie strony lub rozpoczęcie nowego rozdziału.

Uczciwe przeprosiny

Pozostańmy przy metaforze z książką. A co, jeśli każda strona i rozdział jest zły i się nie kończy? Wtedy ważne jest, aby zamknąć książkę. Oznacza to zamknięcie rozdziału (twojej podróży, procesu, …) z tą osobą, zerwanie go. Teraz jesteśmy w kluczowym punkcie: skąd wiesz, czy warto iść dalej i przyjąć przeprosiny, czy po prostu uznać, że te przeprosiny do niczego nie prowadzą, ponieważ wcale nie jest lepiej. Więc skąd mamy poznać uczciwe przeprosiny?

Szczere przeprosiny można rozpoznać, gdy zmienia się zachowanie danej osoby. I można to rozpoznać, ponieważ wymówki to słowa, to tylko pierwszy krok i to jest całkowicie w porządku. Każdy zasługuje na drugą szansę, może trzecią. Ale o tym, czy dana osoba jest poważna, można rozpoznać tylko po tym, czy później zmieni swoje zachowanie.

Na przykład: są ludzie, którzy bardzo lekceważą i obrażają cię słowami, a którzy stają się głośni, agresywni i zaczynają krzyczeć. Z perspektywy czasu ci ludzie przepraszają Cię za swoje zachowanie, tj. za krzyczenie, aby powtórzyć to samo zachowanie trzy dni później. Na takich przykładach widać bardzo wyraźnie, że nic się nie zmienia w zachowaniu tych ludzi, a ich słowa są jedynie „pustą deklaracją”.

Poważne przeprosiny

Kiedy ktoś naprawdę poważnie podchodzi do przeprosin i naprawdę jest mu z tego powodu przykro, wtedy podejmuje decyzję. I zawsze możesz zaobserwować ją, ponieważ możesz zobaczyć, czy dana osoba naprawdę zmienia swoje zachowanie i chce lepiej dla waszej przyszłości. Widać też, że ta osoba przynajmniej próbuje zadośćuczynić. Oznacza to, że osoba chce wyleczyć bliznę, którą zostawiłeś po ranie. Jednak proces gojenia zaczyna się tylko wtedy, gdy w przyszłości będziecie traktować siebie z szacunkiem, poważaniem i w przyjaźni lub nawet miłości.

Ale jeśli ktoś robi w kółko te same krzywdzące rzeczy i przeprasza za nie – pamiętaj: przeprosiny nie są gumką ani licencją na złe zachowanie – wtedy wiesz bardzo wyraźnie, że to nonszalanckie „przepraszam”, oznacza to, że nie jest to poważne i szczere.

Ale nie tylko patrz na innych, ale także na siebie! Czy zmieniłeś swoje zachowanie w stosunku do osób, których przeprosiłeś lub których powinieneś przeprosić? Czy naprawdę podjąłeś decyzję, by teraz robić rzeczy inaczej? Nie chodzi o natychmiastowe wdrożenie zmienionego zachowania, ponieważ nie jesteśmy maszynami. Ważne jest, abyś się wysilił i chciał się uczyć. Same wysiłki są już zmianą zachowania. Kiedy dana osoba naprawdę próbuje się zmienić, być bardziej punktualna, prawdomówna, czy szczera…, udowadnia to wszystkim ludziom, że naprawdę się zmienia i traktuje wasze relacje (partnerskie, koleżeńskie, uczuciowe), bardzo poważnie.

Zwróć więc uwagę na zachowanie, a zobaczysz, czy dana osoba myśli o nas uczciwie i dzięki temu możemy liczyć na pójście wspólną drogą (i sprawy się poprawiają), czy też ta osoba zasługuje na „znak stopu” w tym momencie, a nie tylko w tym rozdziale, i powinna również zamknij książkę.

Życzę Ci sukcesu, ale również wyrozumiałości i miłości! Zwłaszcza teraz, kiedy wiele osób nie zawsze szanuje się nawzajem i ma negatywne uczucia, lęki i niepewność (które dodatkowo potęguje kryzys koronowy), bądź ostrożny! Ale bądź też trochę wyrozumiały – wielu ludzi przeżywa teraz trudne chwile.

Pozdrawiam Was cieplutko i świetliście Lastomine

Sklep: https://www.lastomine.pl
E-Mail: lastomine@gmail.com
Blog: https://lastomine.com
Strona internetowa: https://ionaieilis.pl.tl/
Facebook: https://www.facebook.com/Magicznastronalastomine/?fref=ts
YouTube: https://www.youtube.com/results?search_query=Lastomine