FOTO: new-age.co.uk

Beltane lub beltaine to święto celtyckie rozpoczynające lato. Odbywa się w nocy z 30 kwietnia na 1 maja, podczas którego gaszono stare ogniska i rozpalano nowe. Początek lata – lato nadchodzi!

Beltane był ważnym świętem w kalendarzu celtyckim. Nazwa pochodzi od celtyckiego boga Bela – „jasnego”, a gaelickie słowo „teine” oznacza ogień, nadając nazwie „bealttainn”, co oznacza „jasny ogień”. Dla naszych przodków Beltane to nadejście lata i płodności. Natura kwitnie, a ziemia jest pełna płodności i życia.

W religii wicca oraz niektórych nurtach neopogańskich beltane jest jednym z tzw. sabatów większych.
Noc Walpurgi (Walpurga, Walpurgis) – w mitologii nordyckiej noc
zmarłych, złych duchów. W naszym regionie Europy najczęściej kojarzona jest jako sabat czarownic odbywający się na górze Brocken w noc z 30 kwietnia na 1 maja, którego obchodom przewodziła bogini śmierci Hel.

Nazwa tego święta pochodzi od św. Walpurgii, która była zakonnicą w Devons – pomagała potem św. Bonifacemu, który nawracał Niemcy na chrześcijaństwo i zginęła w 777 roku.
Góra Brocken jest uważana w tradycji za niezwykłe miejsce (dlatego utożsamiano ją z sabatami) – jest najwyższa w paśmie Harz (Niemcy) – ma 1142 metry wysokości. Jej nietypowość i magiczność polega też na tym, że w XVIII wieku zaobserwowano tu tzw „Widmo Brockenu”. Znaczy to, że cień osoby stojącej na górze powiększa się, będąc nierzadko otoczonym barwnymi kręgami. Interesujące jest też zjawisko otaczania cienia głowy obserwatora pierścieniami dyfrakcyjnymi tworzącymi jakby aureolę. W tradycji ludowej takie zjawiska były odczytywane jako magiczne.

Po kanonizowaniu św. Walpurgi, noc z 30 kwietnia na 1 maja obwołano jej świętem, jednakże nie była to data przypadkowa. W noc tę przypada bowiem jedno z najważniejszych świąt pogańskich, u Celtów kojarzone z Belem (stąd celtyckie święto Beltane), zaś w kulturach wschodniej Europy z odpowiadającymi Belowi bóstwami. W wigilię święta gaszono wszystkie ognie i ziemię pokrywał duchowy mrok – wracał czas duchów i ciemnych sił.

Z nadejściem pierwszego dnia lata (1 maja) krzesano ognie na nowo, co symbolizowało powrót królestwa Słońca.

Tradycja ewoluowała – w Niemczech kojarzono Noc Walpurgi właśnie
z czarownicami, które zbierały się na Hexenplatz (Plac Czarownic), by wyruszać stamtąd na miotłach na orgie urządzane na szczycie Brocken. Tradycja nakazywała zatem rozpalanie wielkich ognisk, zwłaszcza na wierzchołkach wzniesień, by odstraszać czarownice i duchy. Takie obrządki miały i mają miejsce w wielu miejscach Europy, miedzy innymi w Szkocji, Irlandii, Walii, Szwecji, Czechach, na Morawach, w Saksonii, Tyrolu, a także na Śląsku.

Beltane jest jednym z czterech celtyckich festiwali ognia – odbywały się biesiady i rozpalano ogniska na wsi. Uważano, że ogień ma właściwości oczyszczające – oczyszczał i odmłodził zarówno ziemię, jak i lud.

Uważano również, że rytualne powitanie słońca i rozpalenie ognia zapewniają żyzność ziemi i ludzi. Zwierzęta przenoszono z zagród zimowych na letnie pastwiska i przepędzono między ogniami Beltane, aby oczyścić je ze złych duchów i przynieść płodność i dobry plon: „mleko”. Celtowie przeskakiwali nad ogniem Beltane – dla płodności i oczyszczenia.

Młodzi mężczyźni okrążali ogniska Beltane trzymając gałęzie w rękach, aby zapewnić ochronę przed złem .

Festiwal ognia Beltane odbywa się co roku w Edynburgu.

Beltane to czas partnerstwa i płodności. W tym dniu nowe pary głoszą wzajemną miłość. To także idealny czas na rozpoczęcie nowych projektów.

Święto Beltane to najważniejszy i niezwykły czas w całym roku. To czas cudów! Przyciągasz do swojego życia zdrowie, radość, miłość, szczęście i bogactwo. Dlatego zapraszam Wszystkie chętne osoby, do wzięcia udziału w Rytuale Archanielskim 11 Archaniołów „Róg Obfitości”.

Zostało jeszcze kilka wolnych miejsc.

rytuał można również zamówić dla innej osoby, wówczas potrzebuję dane tej osoby

po opłaceniu zamówienia, otrzymasz automatycznie wiadomość, o potwierdzeniu uczestnictwa w Rytuale Anielskim „Róg Obfitości”

jeżeli masz problem z poruszaniem się w sklepiku i nie potrafisz zamówić rytuału, to proszę śmiało napisz do mnie na maila: lastomine@gmail.com

Zapisz się na Rytuał 11 Archaniołów „Róg Obfitości” : https://lastomine.pl/pl/p/Rytual-Anielski-11-Archaniolow-Rog-Obfitosci-przyciaga-wszelakie-bogactwo-duchowe-i-materialne%2C-zdrowie-i-sily-witalne%2C-spelnienie-i-lekkosc-zycia%2C-oraz-realizacje-marzen.-/932

Pozdrawiam Was cieplutko i świetliście

Wasza Lastomine

Sklep: http://www.lastomine.pl
E-Mail: lastomine@gmail.com
Blog: http://www.lastomine.com
Strona internetowa: https://ionaieilis.pl.tl/
Facebook: https://www.facebook.com/Magicznastronalastomine/?fref=ts
YouTube: https://www.youtube.com/results?search_query=Lastomine