Oddech w naszym życiu odgrywa ogromną rolę. Zazwyczaj oddychamy, żeby żyć. Jednak nie zastanawiamy się nad tym, czy oddychamy prawidłowo. Czy nasze ciało jest w pełnej równowadze i harmonii? Czy nasz oddech jest płytki czy pełny – głęboki?

Indianie od dawna zwracali uwagę na sposób oddychania i uczyli dzieci, że oddech nie tylko dotlenia płuca – zwiększa ich pojemność, ale również uwalnia od stresu i negatywnych myśli. 

My również wiemy, że wzmacnia serce i zwiększa przepływ energii życiowej – przedłuża tym samym nasze życie.

Starsi Indianie uważali, że powinniśmy oddychać tak, aby dostarczać naszemu ciału jak najwięcej życiodajnej siły witalnej, którą z każdym wdechem i wydechem czerpiemy nie tylko z powietrza, ale także poprzez wchłanianie energii  Matki Ziemi i Ojca Kosmosu.

Istnieje wiele technik oddychania i oddechowych ćwiczeń. Najwspanialsze z nich – to nasz pierwszy oddech, po przyjściu na świat. Świadomie i podświadomie kontynuujemy potem ćwiczenia oddechowe każdego dnia, przez całe nasze fizyczne życie.

Pierwsza metoda – SIEDEM ODDECHÓW

To staroindiańskie, dźwiękowe ćwiczenie nosi właśnie taką nazwę: „Siedem oddechów”. Wprowadza do ciała równowagę i harmonię. Dźwięki napełniają energią czakramy. Poza tym, to ćwiczenie jest równocześnie wspaniałą zabawą, gdzie „wyśpiewujesz” dźwięki, przez dłuższy czas, na jednym oddechu. Jeśli poczujesz wewnątrz siebie jakiś dyskomfort, zauważysz, że Twój oddech jest krótszy. To te dźwiękowe ćwiczenie możesz powtarzać kilkakrotnie, aż poczujesz, że Twoja energia powraca.

Zaczynamy zabawę oddechową!

Zacznij „wyśpiewywać” dźwięki podczas wdechu i wydechu pozwalając, by  płynęły one z twych ust.

Pierwszy oddech – energia czerwonego koloru – czakra podstawy, korzenia, to życie, krew i serce. A aaaaaaaaaaaaaa…………………….

Drugi oddech – energia pomarańczowego koloru – czakra sakralna, witalna, to jelita, śledziona, podbrzusze, kreatywność, pomysły. SOL sssssooooollll……………………

Trzeci oddech – energia żółtego koloru – czakra splotu słonecznego – to uczucia, żołądek i intelekt. SAM ssssaaaammmmm……………………..

Czwarty oddech – energia zielonego koloru – czakra serca, to serce, biodra, barki, prawda i sprawiedliwość. EIEI eeeiiieeeiiieeeiiieeeiii….

Piąty oddech – energia turkusowego koloru – czakra gardła, to gardło, komunikacja pomiędzy teorią a praktyką. JOU jjjjjooooooouuuuu……………….

Szósty oddech – energia koloru indygo – czakra trzeciego oka, to czoło, pamięć, wewnętrzne wizje i przeczucia. SAN sssssaaaaannnnnn……………….

Siódmy oddech – energia fioletowego koloru – czakra korony, to czubek głowy, intuicja, wrażliwość, czas lub jego brak. AUM aaaaauuuuuummmmmm……………….

Powtórz to ćwiczenie przynajmniej trzy razy lub więcej.

Foto: Franke Schroth

Druga metoda – TECHNIKA ODDYCHANIA PRZEZ NOS

Zrób pierwszy silny wdech przez nos, a przy wydechu zatkaj, uciskając palcem, lewą dziurkę od nosa. Podczas następnych wdechów i wydechów uciskaj naprzemiennie raz prawą, raz lewą dziurkę. W czasie całego ćwiczenia wciągaj powietrze głęboko do płuc jedynie przez nos.

Kiedy musisz się uspokoić, gdy twój umysł pędzi szybciej niż huragan lub gdy nie możesz zasnąć, spróbuj oddychać lewą dziurką nosa. Wystarczy wziąć prawą rękę i wyciągając palce, zablokować prawą nozdrze, delikatnie naciskając prawy kciuk. Pamiętaj, aby trzymać resztę palców prosto i skierować je w stronę nieba; palce działają jak anteny dla „kosmicznej” energii, która otacza nas wszystkich.

Z długim, powolnym, głębokim oddechem delikatnie wdychaj przez lewe nozdrze. Następnie, równie delikatnie, wydychaj długo, powoli i całkowicie, ponownie przez prawe nozdrze. Zrelaksuj się, gdy poczujesz relaksujący, chłodny oddech, który wprowadza nowe życie w twoje ciało. Z każdym wydechem zrelaksuj się jeszcze głębiej, wydychając całe napięcie, cały stres i wszystkie choroby.
Oto alternatywny rytm, którego możesz użyć do oddychania lewym nozdrzem, jak i następnie prawym.

W ten sposób, rano i wieczorem, wykonuj około 30 pełnych oddechów. Początkowo ćwiczenie to może wydać się bardzo męczące, ponieważ płuca nie są przyzwyczajone do tak silnego doładowania energetycznego. Jednak, już po jakimś czasie, systematycznych ćwiczeń oddechowych, poczujesz dużą różnicę: twój oddech będzie spokojniejszy i głębszy, przestaniesz się szybko męczyć.

Wydłużony oddech przyniesie energię, ukojenie i odcięcie się od natrętnych myśli. A także przyniesie spokojny sen i wyreguluje ciśnienie krwi.

Pozdrawiam Was cieplutko i świetliście

Wasza Lastomine

Sklep: http://www.lastomine.pl
E-Mail: lastomine@gmail.com
Blog: http://www.lastomine.com
Strona internetowa: https://ionaieilis.pl.tl/
Facebook: https://www.facebook.com/Magicznastronalastomine/?fref=ts
YouTube: https://www.youtube.com/results?search_query=Lastomine