Foto: liverstong.com
Yacon to roślina bulwiasta, znana i uprawiana od tysięcy lat. Pochodzi z Ameryki południowej. Uprawiana była przez Inków i Majów. Teraz jest znana i uprawiana prawie na całym świecie: w Czechach, Polsce, Rosji, Francji, Japonii, w Boliwii czy w Peru. Jest rośliną wieloletnią i może rosnąć do 3 m wysokości Przeciętna roślina wytwarza ok 10 do 20 szt bulw i masę do 2 kg. Dlatego potrzebna jest duża donica do jej hodowli, jeżeli nie posiadamy ogrodu. Na przestrzeni lat powstało wiele odmian Yaconu, jego bulwy mogą być okrągłe lub wrzecionowate, o barwie od prawie białej, kremowej, różowej, fioletowej, do prawie ciemno brązowej. Bulwy pokryte są grubą, prawie 2 mm skórką, a ich miąższ jest kruchy soczysty i słodki.
Yacon w naszych warunkach klimatycznych należy traktować jako roślinę jednoroczną, podobnie jak pomidory czy paprykę. Śmiało rośnie w temperaturze nawet do 38 ° C, natomiast zimą, należy przechowywać ją (pędy kłącza) w pojemniku z ziemia, w piwnicy.
Yacon jest rośliną leczniczą, a stosuje się ją w postaci syropu, proszku, dżemu, soku, jako słodzika do herbaty, ale także można ją spożywać na surowo, lub gotować. Może też być wspaniałym składnikiem sałatek. Ma smak mieszanki gruszki, jabłka, melona i mango. Wspaniały chrupki smak – są osoby, które robią z niej chipsy, lekko zapiekając lub grillując.

Wspaniały deser do konsumpcji, stał się też światowym naturalnym słodzikiem do herbaty, kawy czy posypania naleśników – deserów (w postaci proszku).
W stosunku do innych roślin bulwiastych, tak jak ziemniaki, które posiadają dużo węglowodanów, Yakon, ma ich niewiele. Bulwa Yaconu zawiera aż do 67% fruktooligosacharydów (FOS). FOS to unikalny rodzaj cukrów, które nie mogą być wchłaniane przez organizm. Pozytywnie wpływa na przewód pokarmowy. Biegunka lub bóle brzucha, a także wzdęcia, powinny zdecydowanie zakończyć się przy regularnym lub częstym stosowaniem Yaconu. Jest ona prebiotykiem – przyczynia się do wzrostu prawidłowej mikroflory jelit, obniżając pH treści jelitowej, poprawia wchłanianie składników mineralnych i obniża poziom cholesterolu we krwi i trójglicerydów. Zmniejsza także ryzyko powstawania nowotworów jelita grubego.
Badania tej rośliny potwierdziły jej właściwości lecznicze, zawiera ona bowiem ok. 20 różnych cennych aminokwasów, błonnik, potas, wapń, magnez, żelazo, fosfor, karoten, magnez, witaminy A, B1, B2, C oraz enzymy.

Yacon zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy, które działają ochronnie na komórki (chronią przed chorobami układu krążenia i nowotworami). Z liści yaconu przygotowuje się napary, które mają bardzo korzystne działanie dla diabetyków. Ich picie powoduje obniżenie poziomu glukozy we krwi już po 10 dniach stosowania. Badania potwierdziły, że przy dłuższym stosowaniu tej rośliny, mechanizm działania substancji zawartych w ekstrakcie z liści jest podobny do mechanizmu działania insuliny. Jednym słowem obniża poziom cukru we krwi i pozwala obniżyć wagę ciała.
Nie tylko bulwy Yaconu są jadalne. Także liście i łodygi, które zawierają od 11% do 17% protein oraz podobne składniki jak bulwa, lecz mają gorzkawy smak. Liście zawierają ponadto kwas chlorogenowy, kawowy i ferulowy, co czyni herbatę z liści prebiotykiem i ma właściwości antyoksydacyjne: unieszkodliwia wolne rodniki, chroni materiał genetyczny, spowalnia starzenie się organizmu, pomaga zapobiegać nowotworom i miażdżycy.

Odwar z liści stosuje się ponadto w zapaleniach pęcherza, wątroby i nerek, także jako naturalne remedium na cukrzycę.
SPOSÓB UŻYCIA:
1 – 2 łyżki liści zalać około 700 ml zimnej wody i gotować przez 5 – 10 minut od momentu wrzenia, na małym ogniu. Odcedzić. Pić 3 x dziennie po 1 szklance.
Z wspaniałych właściwości Yaconu mogą korzystać nie tylko chorzy na cukrzycę, ale również wszystkie zdrowe osoby. Roślina ta opóźnia procesy starzenia się, w tym widoczne efekty starzenia się skóry. Sprawia, że będziemy wyglądać młodo i pięknie.
UWAGA!
Zioła mają ogromną moc uzdrawiającą. Potrafią uleczyć lub wspomóc wszystkie choroby. Jednak zawsze należy pamiętać o konsultacji z lekarzem, zwłaszcza kiedy przyjmujemy inne lekarstwa.
Pozdrawiam Was cieplutko i świetliście
Wasza Lastomine
Sklep: http://www.lastomine.pl
E-Mail: lastomine@gmail.com
Blog: http://www.lastomine.wordpress.com
Strona internetowa: https://ionaieilis.pl.tl/
Facebook: https://www.facebook.com/Magicznastronalastomine/?fref=ts
YouTube: https://www.youtube.com/results?search_query=Lastomine