Kochani chlebek oraz bułki według przepisu Hildegardy z Bingen, piekę już od lat. Nie tylko jest smaczny, ale zdrowy. Nie wymaga dużo pracy, a smak jest niezastąpiony. Piekę wiele różnych chlebków i zawsze, ale to zawsze stosuję zamiast maszyny do wyrobu chleba, własne ręce. Każdy taki wypiek jest zupełnie inny od tych pieczonych poprzez maszynę do chleba. Przekazuję swoją energię, radość i miłość, a to są bezcenne składniki uzdrawiające. Polecam. Spróbujcie (zdjęcia są może mało wyraźne, ale proszę Was o wybaczenie – byłam w trakcie pieczenia i skupiłam się tak naprawdę tylko na tym).
Chleb orkiszowy
Do wypieku potrzebujemy 1 kg mąki orkiszowej, około 1/6 kostki (tj. 7 g) drożdży. Oznacza to, że chleb jest lekkostrawny. Wypiekanie chleba udaje się najlepiej w dniach kwietnia i owocowania! Jednak piekę go w każdym miesiącu i jest równie pyszny i wyrośnięty. Kto zna się na kalendarzu rolniczym, powinien zwrócić uwagę na wzrastający księżyc oraz znaki Strzelca do Bliźniąt.
Do szklanej (najlepiej), dużej misy, wsyp kilo mąki. Przygotuj sobie w dzbanku około 650 ml ciepłej wody. W mące zrób wgłębienie i zalewając około 100 ml (z dzbanka) wody, rozpuść drożdże.. Złącz z taką ilością mąki, aby powstał tzw. zaczyn. Jest to jednolity kawałek ciasta wielkości pięści – jak na zdjęciu.
Teraz przełóż zaczyn do dzbanka z ciepłą wodą, a do mąki w misce dodaj łyżkę soli, szczyptę cukru (najlepiej trzcinowego), po 2 czubki noża galgantu i bertramu, oraz 2 kuleczki „utuczonego w moździerzu” pieprzu kubeba. 1 łyżka nasion babka płesznik lub jeśli nie posiadasz, to łyżka lub nawet dwie siemienia lnianego. Można dodać słonecznik lub płatki owsiane, według gustu i upodobań. Odczekaj, aż zaczyn wzrośnie i wypłynie na powierzchnie wody – trwa to ca 12 min.
Teraz przełóż zaczyn do zagłębienia w misce i stopniowo dolewając resztę wody z dzbanka, połącz mąkę, która pozostała na obrzeżach, dopiero potem zacznij zagniatać ciasto – przełóż na stolnicę.
Zagniatanie powinno się odbywać spokojnie. Łagodnym ruchem rozciągaj ciasto na stolnicy, potem znowu ściągaj. Trwa to około 10 min., aż zacznie się odrywać od rąk i podłoża. Metoda ta sprawia, że mąka lepiej łączy się z płynem, dając soczystą, wilgotną masę. Jeśli jest ona zbyt rzadka, należy na koniec dodać odrobinę mąki. Podczas ugniatania ciasta, pomyśl pozytywnie i z uśmiechem o chlebie, o masie z mąki, możesz w myślach lub wymawiając słowa na głos, podziękować i przekazać światło miłości do ciasta. Wszystko jest energią i jeśli miłość i pozytywne energie przekażesz, to wróci to do Ciebie w postaci zdrowia i radości.
Kiedy już Twoje ciasto jest gotowe, przykryj je ściereczką i daj jemu wyrosnąć do podwójnej objętości. Po wyrośnięciu oderwij je szpachelką lub nożem od podłoża i podnieś – nie ugniataj! Ponownie posyp mąką, przykryj i kolejny raz odstaw do wyrośnięcia na 25 minut. Czynność tę powtórz trzykrotnie.
Gotowe ciasto obracaj na stolnicy tak długo, aż masa nabierze jednolitości – oszlifuj je.
Według uznania uformuj chlebki, bułeczki, bagietki i ułóż je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Posmaruj swój chlebek pędzlem umoczonym w ciepłej wodzie. Temperatura pieczenia: 220°, po 10 min. obniż do 200°. Czas pieczenia: chleb: 40 – 50 min, bułki: ok. 25 min.
Smacznego!
Galgant (Alpinia officinarum) – Stosuje się go zamiast pieprzu, nadaje się on do potraw przyrządzanych korzennie i na ostro. Jest „środkiem nasercowym” ziołolecznictwa Hildegardy. Dowiódł także swojej rozgrzewającej i rozluźniającej skuteczności w dolegliwościach menstruacyjnych, przy problemach z krążeniem, osłabieniu, bólach głowy, kłopotach z niedokrwieniem. Korzeń ziela jest dostępny w sprzedaży sproszkowany lub pokrojony na cząstki.
Bertram (Anacyclus pyrethrum) – Jest uniwersalnym środkiem leczniczym i nie powinno go zabraknąć w żadnej potrawie. Stosuje się go często wraz z galgantem i nadaje się on do wszelkich potraw pikantnych. Według Hildegardy z Bingen zapewnia on dobre trawienie oraz polepsza obraz krwi, a także dodaje siły i energii. Można go dodawać do gotowanych potraw lub posypać posiekanym zielem danie gotowe.
Pieprz kubeba – Należy go używać oszczędnie ze względu na mocny aromat. Dodaje się go do zawiesistych zup oraz potraw mącznych. Stosuje się go, chcąc poprawić osiągnięcia zarówno sportowe, jak i intelektualne, pomaga w sytuacjach stresowych i stanach lękowych.
Pozdrawiam Was cieplutko i świetliście Lastomine
Sklep: http://www.lastomine.pl
E-Mail: lastomine@gmail.com
Blog: http://www.lastomine.wordpress.com
Strona internetowa: http://ionaieilis.pl.tl/
Facebook: https://www.facebook.com/Magicznastronalastomine/?fref=ts
YouTube: https://www.youtube.com/results?search_query=Lastomine