Kochani, przeczytałam kilka dni temu ten artykuł i pomyślałam sobie, że warto, abyście się zapoznali z tą informacją. Bardzo jestem ciekawa Waszych opinii na ten temat. Piszcie na mojego maila lub zostawcie wiadomość w komentarzach, pod artykułem.

W jaki sposób przechowujemy żywność w naszych lodówkach i przede wszystkim co w nie wkładamy? Czy Twoja lodówka jest zawsze pełna a szafki w kuchni puste?

jedzenie w lodowce

Jakie „skarby” przechowujesz w swojej lodówce?

Nieotwarte puszki tuńczyka i kukurydzy… pół tabliczki czekolady… oliwa z oliwek zgęstniała z zimna… chleb tostowy… a nawet opakowanie płatków corn flakes!

Aby pomóc Ci zwolnić trochę miejsca w lodówce, prezentuję listę 28 produktów żywnościowych, które należy natychmiast z lodówki wyjąć:

Kawa

Nie ma żadnych szczególnych powodów, aby kawę przechowywać w lodówce. Niezależnie od tego, czy jest w ziarnach, czy zmielona, możesz ją przechowywać w temperaturze pokojowej w miejscu suchym i ciemnym. Kawę trzymaj w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Miód

Podobnie jak każdy produkt zawierający duże ilości cukru, miód przechowuje się w temperaturze pokojowej przez niemal nieograniczoną ilość czasu. Trzymanie go w lodówce przyspiesza krystalizację. Dobrze to wiedzieć, zwłaszcza jeśli, tak jak wiele osób, wolisz miód płynny, a nie stały.

Jajka

Przechowywanie jajek to dość skomplikowany temat, związany z ryzykiem skażenia jajek, głównie salmonellą. Sposób, w jaki powinniśmy przechowywać jajka, zależy od tego, co działo się z nimi wcześniej. Jeśli zostały starannie umyte (tak jak w USA, gdzie wymaga tego prawo), wówczas trzeba je przechowywać w lodówce. Jeśli jednak nie były myte, należy koniecznie przechowywać je poza lodówką.

Następnym razem, gdy będziesz kupować jajka, zwróć uwagę czy w sklepie wyłożone są w dziale chłodniczym czy na półkach w temperaturze pokojowej. To da Ci miarodajną wskazówkę, jak powinieneś przechowywać jajka po ich zakupie (chociaż zdarzają się sytuacje, gdy także sprzedawcy mogą się mylić).

jedzenie w lodowce 3

Pieczywo

Wiele osób sądzi, że przechowywanie pieczywa w lodówce zapewnia mu dłuższą trwałość. Uwaga, efekt jest odwrotny! Chleb przechowywany w lodówce szybko zrobi się gumowaty, a potem suchy. Dzięki tej wskazówce możesz zwolnić wiele miejsca w lodówce.

Otwarta puszka

Naukowcy zaobserwowali co dzieje się, gdy zostawimy w lodówce otwartą puszkę1. Wyniki tych obserwacji nie są optymistyczne: Okazuje się, że metal przedostaje się do żywności… Moja rada: po otwarciu puszki z mlekiem kokosowym, fasolką, sardynkami itd. zawartość przełóż do ceramicznego lub szklanego pojemnika.

Korniszony i przetwory w solance

Przygotowywanie korniszonów oraz przetworów w solance to sposoby konserwowania warzyw w temperaturze pokojowej. Trzymanie w lodówce w niczym w tym przypadku nie pomaga. Solanka z dodatkiem octu tworzy środowisko wrogie dla bakterii. Dlatego w sklepach korniszony nie znajdują się w dziale chłodniczym.

W krajach germańskich na targach można zobaczyć wielkie beczki z drewnianymi pokrywami, w których przechowywane są korniszony.

Ocet

Kwasowość octu sprawia, że ocet sam się konserwuje. Można go przechowywać prawie w nieskończoność, w kuchennej szafce.

jedzenie w lodowce 2

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek zamiast zimnej lodówki woli ciemne szafki. Jeśli temperatura jest zbyt niska, oliwa gęstnieje i trudniej ją wylać z butelki. To samo dotyczy innych olejów roślinnych. Prawdę mówiąc, nie ma potrzeby wkładania do lodówki także tłuszczów o konsystencji stałej. Mam na myśli smalec, olej kokosowy itd.

Masło wcale nie potrzebuje temperatury 4°C, zwłaszcza jeśli mówimy o solonym maśle. Masło bardzo dobrze się przechowuje w temperaturze 8, 12, a nawet 15°C, zwłaszcza jeśli jest w szczelnie zamkniętym pojemniku i bez dostępu do światła. Jest wtedy bardziej miękkie i zdecydowanie łatwiej się rozsmarowuje. Zachowaj jednak ostrożność latem, gdyż masło w temperaturze powyżej 20°C szybko jełczeje.

Sos sojowy i sos rybny

Sosy azjatyckie, typu sos sojowy i sos rybny (nước mắm), także są przygotowywane w sposób zapewniający im długi okres przydatności do spożycia. Sos sojowy można przechowywać przez półtora roku. Sos rybny pozostaje przydatny do spożycia przez 3 lata. W miarę upływu czasu mogą co prawda lekko zmienić smak, ponieważ cały czas przebiega w nich proces fermentacji. Mimo to nadal będą nadawały się do spożycia.

Tabasco

Na drzwiach lodówki często zalegają pikantne sosy, typu tabasco. Możesz zwolnić trochę miejsca, gdyż takie sosy można przenieść do ciemnej szafki. Jeśli chodzi o sosy inne niż tabasco, najpierw upewnij się, że dany sos zawiera przynajmniej ocet.

Pikantne sosy można przechowywać w temperaturze pokojowej przez 5 lat. Być może zmieni się trochę ich kolor, jednak to w żadnym stopniu nie świadczy o zepsuciu się sosu.

jedzenie w lodowce 4

Ketchup i musztarda

Ketchup, który jest bardzo kwaśny i pełen konserwantów (hmm… hmm…), możesz przechowywać bez obaw w szafce przez miesiąc. Musztarda zawiera dużo kwasów, które pełnią rolę konserwantów. Niezależnie od tego, czy chodzi o musztardę ziarnistą, czy o musztardę Dijon, można ją przechowywać w szafce przez minimum 2 miesiące.

Jednak jeśli rzadko jadasz te dwa produkty, wtedy zasadne jest przechowywanie ich w lodówce, aby przedłużyć ich trwałość.

Pozostałości sosu winegret

Wszyscy odruchowo wkładają resztki sosu winegret do lodówki, choć trudno to uzasadnić z naukowego punktu widzenia… Ocet, olej, musztarda, sól i pieprz doskonale można przechowywać w temperaturze pokojowej. Jedynym powodem wkładania sosu winegret do lodówki jest przypadek, gdy sos zawiera zioła, szalotkę, czosnek lub sok z cytryny.

Suszona kiełbasa

Suszona kiełbasa w lodówce szybko pleśnieje. Najlepiej przechowywać ją tak, jak robi to wędliniarz, czyli zawieszoną w pomieszczeniu z dobrą wentylacją powietrza.

Czekolada

Wiem, że przechowywanie czekolady w lodówce może się wydawać rzadkością… Jednak ponieważ widziałem kiedyś u swojego brata czekoladę w lodówce, dlatego dołączam ją do listy. Nie ma powodów przechowywania tego produktu w lodówce, chyba że… w Twojej kuchni jest tak gorąco, że czekolada rozpływa się w szafce.

Bazylia

Bazylia w lodówce zwiędnie dużo szybciej… Już nie wspominając, że wchłonie wszystkie (nieprzyjemne) zapachy. Lepiej potraktować bazylię jak roślinę, czyli zanurzyć jej łodyżki w niewielkiej ilości wody. A jeśli chcesz zachować ją na dłużej, poodrywaj same liście, włóż je do szczelnie zamykanego pojemnika i umieść w lodówce.

jedzenie w lodowce 5

Melony i arbuzy

Badania wykazały, że całe melony i arbuzy przechowywane w lodówce tracą beta-karoten. Za to jeśli przechowujesz je w temperaturze pokojowej, poziom zawartych w nich antyoksydantów pozostaje stabilny. Już rozkrojone melony i arbuzy można przechowywać w lodówce, aby były dłużej trwałe.

Dynie

Dynie należy przechowywać w miejscu ciemnym i chłodnym (12°C).

Bakłażany

Bakłażany są zbyt wrażliwe na zimno, aby przechowywać je w lodówce. W temperaturze poniżej 10°C, szybko pogarsza się ich smak i konsystencja. Aby przedłużyć świeżość bakłażanów, przechowuj je w temperaturze pokojowej w ciemnym miejscu.

Dodatkowa wskazówka: warto wiedzieć, że bakłażany dojrzewają dzięki obecności lotnego hormonu o nazwie etylen. Wiele owoców dojrzewa w ten sam sposób: np. banany, awokado, pomidory. Jeśli chcesz, aby dojrzewały szybciej, przechowuj je razem.

Banany

Jak już wiemy, banany dojrzewają pod wpływem etylenu, dlatego lepiej je zostawić, niech dojrzewają. Zimno lodówki spowalnia dojrzewanie.

Awokado

Taka sama zasada, jak w przypadku bananów. Do lodówki wkładaj tylko awokado, które jest już tak bardzo dojrzałe, że obawiasz się, że szybko się zepsuje. Zimno spowalnia dojrzewanie.

Pomidory

Jeśli włożysz pomidory do lodówki, utracą cały swój smak. Zimne powietrze lodówki przerwie proces dojrzewania pomidorów.

jedzenie w lodowce 6

Cytrusy

Owoce zawierające duże ilości kwasu cytrynowego, np. pomarańcze i cytryny, nienawidzą zimna. Aby prawidłowo dojrzewały, potrzebują letniego/ciepłego powietrza. Jeśli pozostawisz je na zbyt długo w lodówce, to jakbyś je „zaduszał”: skórka zmatowieje i pokryje się plamami.

Papryka słodka i ostra

To może być dla niektórych zaskoczeniem, ale ani papryka słodka, ani papryka ostra, nie potrzebują lodówki. Lepiej zachowają kolor, teksturę i smak, gdy zostawisz je z wolnym dostępem powietrza.

Ogórki

Niska temperatura przyspiesza rozkład ogórków. Dlatego lepiej zostaw je z wolnym dostępem powietrza, w suchym miejscu.

Marchew

Podobnie jak ogórki, marchew także szybciej zepsuje się w lodówce. Wypełni się wodą i utraci swój smak. Najlepszym miejscem dla marchwi będzie ciemny i suchy zakątek.

Cebula

Cebula w lodówce także szybko wchłania wodę, staje się miękka i szybciej się psuje.

Czosnek

Kiepskim pomysłem jest wkładanie czosnku do lodówki, gdyż ten szybciej zacznie kiełkować.

Ziemniaki

Ziemniaki najlepiej przechowywać w miejscu ciemnym i chłodnym. A przede wszystkim należy jak najszybciej wyjmować je z plastikowych siatek, w których zbiera się wilgoć.

Z ziemniakami wiąże się pewna anegdota:

Woleli umrzeć niż zjeść choćby jednego ziemniaka

24 marca 1758 r. Fryderyk II Wielki, król Prus, wydał edykt królewski obligujący poddanych do uprawiania ziemniaków, aby stały się ich pożywieniem2.

Tak, tak! Ziemniaki trafiły za pośrednictwem Hiszpanów do Prus 200 lat wcześniej, jednak ludność była nieufna i nie chciała ich jeść (mimo nawracających okresów głodu)…

W tamtych czasach ziemniaki uprawiano jako kwiaty ozdobne!

Król Fryderyk II Wielki, widząc, że jego zarządzenie okazało się nieskuteczne, rozwiązał problem od innej strony.

Wstrzymał zarządzenie. I oświadczył, że ziemniaki stają się „warzywem zarezerwowanym wyłącznie dla rodziny królewskiej”. Cóż za fortel!

Nakazał swoim grenadierom trzymanie straży wokół plantacji ziemniaków – a przynajmniej udawanie, że pilnują…

Ludność wiejską z okolic Berlina przyciągnęło więc to ekskluzywne warzywo. Zakradali się nocą i kradli bulwy, a następnie uprawiali je w swoich ogródkach.

W ten sposób uprawa ziemniaków i ich spożycie rozpowszechniły się w Prusach.

A Antoine Auguste Parmentier, gdy został pojmany przez Prusów, właśnie wtedy poznał ziemniaki.

I aby upowszechnić ich spożycie we Francji, posłużył się takim samym podstępem, jak Fryderyk II. Nakazał trzymać straż przy plantacji ziemniaków w Sablons (dzisiejsze Neuilly-sur-Seine)3.

Warto się chwilę nad tym zastanowić…

Z poważaniem,
Eric Müller

Źródła:

1) From basil and bread to tomatoes and watermelon: The foods you should NEVER keep in the fridge. http://www.dailymail.co.uk/femail/food/article-3735669/The-foods-NEVER-fridge.html#ixzz4OGsXC3dE

2) Wikipedia: Édit des pommes de terre. https://fr.wikipedia.org/wiki/%C3%89dit_des_pommes_de_terre

3) Histoire de la pomme de terre. http://www.fenaco-landesprodukte.ch/fra/kartoffeln-geschichte.html

4) Nutriterapie

Pozdrawiam Was cieplutko i świetliście Lastomine

Sklep: http://www.lastomine.pl
E-Mail: lastomine@gmail.com
Blog: http://www.lastomine.wordpress.com
Strona internetowa: http://ionaieilis.pl.tl/
Facebook: https://www.facebook.com/Magicznastronalastomine/?fref=ts