imperial-topaz-nr-1

Topaz to kamień posiadający wiele właściwości. Jest talizmanem i amuletem ochronnym, przyciągającym obfitość (pieniądze), miłość, szczęście, zdrowie (duże właściwości lecznicze), pomaga w rozwiązywaniu problemów, w realizacji celów, a także pomaga w utracie wagi ciała. Polecany do medytacji i wizualizacji.

Posiada energie projekcyjną (aktywna, elektryczna, poruszająca się naprzód. Energia o właściwościach ochronnych). Żywioł: Ogień; Planeta: Słońce, Merkury; Metal: Złoto

Dawniej wszystkie kamienie barwy żółtej określano mianem topazu. Obecnie wiemy, że minerał ten występuje w kilku kolorach. Najcenniejszy jest topaz o barwie złocisto-żółtej i bursztynowo-złotej. Następnie kamienie o zabarwieniu różowym, niebieskim, zielonym, bezbarwne, czerwone (b. rzadko), fioletowe i wreszcie na końcu cenowej listy plasują się topazy dymne. Chociaż niektóre barwy poprawiane są przez ingerencje człowieka. Topaz pozostaje niezaprzeczalnie pięknym kamieniem z powodu czystości, wspaniałego blasku i dużej twardości (poz. 8 w skali Mohsa) – pod tym względem ustępuje tylko diamentom i korundom (rubin i szafir).

Występuje w odmianach:
– Sherry, Hiacynt, Imperial, Szlachetny, Syberyjski, Safiras, Royal, Peredelli, Tanrydzki, jako Szafir Brazylijski, Szafir Wodny, Rubin Brazylijski, Diament Niewolników

Nazwa jego pochodzi od sansrydzkiego słowa: topas – ogień, co nawiązuje do pomarańczowo-złotej barwy i blasku szlachetnych odmian tego minerału, oraz z greckiego – topazos – poszukiwać.

Złocisty topaz emanuje światłem prawdy. Nazywany jest „kamieniem mądrości”. Prawda jest wieczna, jak feniks odradzający się z popiołów. Nie starzeje się ani nie zmienia. „Prawda jest znakiem a czyste serce pozna go”. Prawda jest jednym z przejawów boskości.

Topaz szepce ci do ucha, byś poddał się probie: „Jeżeli twoje intencje sa czyste i prawdziwie szlachetne, wyjdziesz z niej bez szwanku. Lecz jeśli w sercu masz kłamstwo a twoje usta wydaja fałszywe świadectwa, wówczas strzeż się, bo ogień prawdy cie pochłonie”.
Tłumacząc…: „Nie kłam, bo ci się to nie opłaci”. Jest to rada i ostrzeżenie zarazem. Cokolwiek dzieje się w twoim życiu, mów prawdę!
Topaz rozświetla najgłębsze zakamarki twojej duszy, nic się przed nim nie ukryje. „Nie boj się – mówi – pomogę ci przezwyciężyć obawy”.

imperial-topaz-nr-2

Topaz to również symbol wartości, którymi kierujesz się w życiu. Czy pamiętasz znana opowieść o nauczycielu i słoju pełnym kamieni? Jeśli nie, to posłuchaj:

Pewien nauczyciel wziął szklany słój, napełnił go dużymi kamieniami, po czym spytał swoich uczniów: – Czy słój jest pelny? -Tak! – krzykneli uczniowie. Wówczas nauczyciel wsypał do słoja żwir, który wypelnił miejsce pomiędzy kawałkami skały. – Czy teraz słój jest pelny? – spytał. -Tak…-odpowiedzieli nieco ciszej. Nauczyciel wziął garść piasku i wsypał do słoja. Piasek wypelnił szczelnie te miejsca, których nie mogły wypełnić większe od niego kawałki żwiru. – Czy teraz słój jest pelny? – zadał ponownie pytanie. -Nie! – krzyknęli uczniowie, chociaż nie wiedzieli dlaczego. – Słusznie! – powiedział nauczyciel i wlał do słoja wodę, ktora wypełniła ściśle pozostałą przestrzeń. – Jaki z tego wniosek? – zapytał nauczyciel. Uczniowie milczeli. – Wniosek jest taki, że jeżeli nie włożycie dużych kamieni na początku, to póżniej z pewnoscią wam sie to nie uda. A wy, czym wypełnieni jesteście?

Ta przypowieść to przestroga, byś w swoim życiu najpierw zadbał o miejsce dla podstawowych wartości. W pierwszej kolejności znajdź miejsce dla zasadniczych prawd jakimi chcesz kierować się w życiu, a wszystko inne dodawaj roztropnie wtedy, gdy te pierwsze będą już mocno osadzone w twoim wnętrzu. Zastanów się co jest dla ciebie „kamieniem” a co „żwirem”. Nie zasypuj oczu piachem sobie i innym ani nie lej wody, tylko szybko mów całą prawdę!

topaz-nr-3

Topaz to kolejny cud natury. To kamień królewski o barwie złotego wina, która kojarzyła się zawsze ze złotym blaskiem korony i dworskich klejnotów. Dawniej zdobił ludzi wysoko urodzonych, przystrajał insygnia królewskie, korony, berła, rękojeść białej broni, naczynia liturgiczne i wiele innych przedmiotów codziennego użytku. Stal się wiec symbolem przepychu i bogactwa. Dzisiaj jest lubianym i docenianym kamieniem dostępnym dla ogółu osób ceniących piękną i jednocześnie delikatna biżuterię, która z racji urody samego topazu należy do wyjątkowo eleganckiej i jest noszona na każda okazje.

Najpiękniejsze okazy żółtego topazu – kamienia słońca, królów i magów – znajdowano na wyspie ZABARGAD. Pliniusz Starszy w swojej „Naturalis historia” nazwał te wyspę TOPAZOS z uwagi na rozbitków, którzy znaleźli na niej ów minerał. Nazwano go topazas (poszukiwany, znaleziony). Wyspa ta związana jest z wieloma legendami. Jedna z nich głosi, ze jej mieszkańcy mieli wyłączne prawo do zbierania słonecznych kamieni. Powiadano, ze w nocy cudnie lśniły słonecznym blaskiem. Inna legenda mówi o piratach ukrywających się na wyspie Morza Czerwonego – Citys, który właśnie tam znaleźli ten żółty kamień i nadali mu miano: poszukiwany, znaleziony.

Topaz występuje w Brazyli, na Uralu, Syberii, Cejlonie, Madagaskarze, w południowo-zachodniej Afryce, Rodezji, Nigerii, Japonii, Australii, na Tasmanii, w USA, a także w Polsce na Dolnym Śląsku, w Karkonoszach i w Górach Izerskich (Kamień kolo Mirska).

topaz-nr-4

Magiczne zastosowanie Topazu

Topaz to kamień szlachetny wykorzystywany do celów ochronnych. Twierdzi się, ze jest kamieniem szczególnie przeciwdziałającym zazdrości, intrygom, chorobom, urazom, nagłej śmierci, czarnej i negatywnej magii oraz głupocie. Uważano, ze wyjątkowym działaniem wykazywał się, gdy był osadzony w złocie i przywiązywany do lewej reki.

Noszony na sobie łagodzi depresje, gniew, strach, chciwość, rozgorączkowanie i wszelkie inne niepokojące emocje.
Przyniesiony do domu działa jak amulet zapobiegający pożarom i wypadkom. Kiedy włożysz go pod poduszkę lub założysz na siebie idąc spać – będzie strzegł cie przed koszmarami i położy kres lunatyzmowi.
Topaz wykorzystuje się do zmniejszenia bólów reumatycznych i artretycznych, a także do regulacji działania systemu pokarmowego. Prawdopodobnie właśnie dlatego stosuje się go również dla utraty wagi.
Jest znany jako „miłośnik złota” przyciąga bogactwo i pieniądze. Połącz topaz z równą ilością tygrysich oczek. Obdarz kamienie odpowiednimi energiami i rozłóż wokół zielonej świecy. Następnie zapal świece i rozpocznij wizualizację.
Noszenie topazu przyciągnie do twojego życia miłość.

topaz-nr-5

Właściwości topazu:

 • topaz żółty przeznaczony jest dla osób z tendencja do wahań nastroju i zbyt emocjonalnego reagowania na stresujące lub wręcz odwrotnie – te radosne sytuacje
 • daje spokój, optymizm i równowagę pomiędzy praca a życiem prywatnym
 • pomaga w realizacji celów życiowych
 • dodaje odwagi, przez co mniej boimy się zmian (żółty topaz); w obiektywny sposób dostrzegamy prawdziwe lub fałszywe nastawienie innych
 • pomaga nam uwierzyć w siebie – nie tracimy poczucia wartości i szacunku dla siebie
 • przeciwdziała stanom wyczerpania i depresji
 • opóźnia proces starzenia i sprzyja długowieczności
 • łagodzi ataki epilepsji, podagry i astmy
 • łagodzi ataki przewodu pokarmowego i wątroby
 • pomaga obniżyć zbyt wysokie ciśnienie krwi
 • pomocny przy leczeniu gruźlicy
 • ułatwia szybkie zasypianie, zapewnia mocny sen
 • ułatwia znaleźć partnera – przyciąga miłość
 • sprowadza obfitość – pieniądze (dający wsparcie i dobra rade)

topaz-nr-6

Pielęgnacja topazu:
Oczyszczanie pod bieżąca woda, ładować w porannych promieniach słonecznych.

Pozdrawiam Was cieplutko i świetliście Lastomine

Sklep: http://www.lastomine.pl
E-Mail: lastomine@gmail.com
Blog: http://www.lastomine.wordpress.com
Strona internetowa: http://ionaieilis.pl.tl/
Facebook: https://www.facebook.com/Magicznastronalastomine/?fref=ts