Biegunka to dość drażliwy i wstydliwy temat, jednocześnie bardzo dokuczliwy. Każdy z nas wielokrotnie był zmuszony zmagać się z tą dolegliwością. Jak sobie radzić, gdy biegunka pojawia się w naszym życiu?

Pojawienie się zbyt częstych, luźnych a nawet wodnistych stolców, często z domieszką śluzu i krwawymi naciekami, to biegunka. Jako osobna jednostka chorobowa wyróżniana się głównie u niemowląt i dzieci. Gdy dotyka dorosłych, traktowana jest zwykle jako jeden z objawów towarzyszących innym chorobom.

Najczęstszą przyczyną biegunki, czyli rozwolnienia jest zatrucie pokarmowe, przeważnie połączone z zainfekowaniem organizmu bakteriami chorobotwórczymi (np. salmonellą) czy wirusami. Może być też wynikiem błędów dietetycznych, alergii pokarmowej, robaczycy (lambliozy, glistnicy itp.), nerwic wegetatywnych przewodu pokarmowego, niewydolności i innych chorób wątroby i dróg żółciowych, powodujących zaburzenia trawienne u dorosłych także choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

fajnyogród.pl Orzech włoski

W cieższych, przewlekłych przypadkach absolutnie niezbędne są specjalistyczne badania lekarskie i niejednokrotnie długotrwała terapia, nastawiona głównie na wyleczenie choroby pierwotnej i utrzymanie odpowiedniej gospodarki wodno-elektrolitowej. Bardzo ważne znaczenie ma wówczas odpowiednia dieta, poza tym często podaje się antybiotyki, węgiel aktywny i w razie potrzeby syntetyczne leki przeciwbiegunkowe.

Należy pamiętać, że długotrwałe biegunki (nieleczone) mogą odwodnić organizm, a nawet doprowadzić do śmierci. Zawsze należy pić dużo płynów i natychmiast przeciwdziałać – nie zwlekać.

Lżejsze, krótko trwałe czy epizodyczne biegunki z reguły mają tendencję do samoregulacji i zwykle nie wymagają drastycznej interwencji i stałej kontroli medycznej. Obok właściwej diety, bardzo pomocne jest w takich przypadkach podawanie otrzymywanych domowym sposobem, wodnych wyciągów (herbatek) z odpowiednich ziół leczniczych i ich mieszanek.

fajnyogród.pl Rdest wężownik

W pierwszym rzędzie stosuje się leki roślinne z grupy adsringentia, zasobne w związki garbnikowe. Mają one działanie ściągające, zapobiegające nadmiernej utracie płynów z błon śluzowych jelit, poza tym działają przeciwzapalnie i w dużym stopniu przeciwbakteryjne, wiążą też różne toksyny.

Dla dorosłych i dużych dzieci podstawowymi ziołami tej grupy są: kora dębu, kłącze pięciornika kurze ziele (na zdjęciu powyżej Nr 1), i kłącze rdestu wężownika (na zdjęciu powyżej Nr 3).

goldplants.eu Bukwica zwyczajna

Podobne, choć łagodniejsze działanie mają liście szałwii, orzecha włoskiego, jeżyny, ziele bukwicy, srebrnika, przywrotnika oraz tarniny.

Dla małych dzieci jako lek przeciwbiegunkowy zaleca się czarną jagodę.

Pamiętajmy, że ziół nie wolno przedawkować. Zachęcam osoby, które nie znają tych roślin i nie potrafią samemu zbierać, do zakupu w sklepach zielarskich lub aptekach. Tam otrzymacie wskazówki, jak stosować poszczególne zioła.

livefree.pl Czarna jagoda

Źródło: Dr. Andrzej Brzeg

Pozdrawiam Was cieplutko i świetliście Lastomine

Sklep: https://www.lastomine.pl
E-Mail: lastomine@gmail.com
Blog: https://lastomine.com
Strona internetowa: https://ionaieilis.pl.tl/
Facebook: https://www.facebook.com/Magicznastronalastomine/?fref=ts
YouTube: https://www.youtube.com/results?search_query=Lastomine