Bertram 1

Bertram (anacyslus pyretrum)

Bertram to roślina, która jest uprawiana głównie w krajach śródziemnomorskich,  w Maroku i Algierii, ale także na Kaukazie. Swoim wyglądem przypomina nasz rumianek. Surowcem leczniczym Anacyslus pyretrum jest korzeń, który słynie ze swojego ostrego smaku i korzennego aromatu. W wersji startej lub sproszkowanej można dodawać go do wielu potraw albo spożywać w formie suplementu. Nawet w Niemczech można je sporadycznie znaleźć na jałowych glebach, na przykład w skalnym ogrodzie (Niemiecki korzeń Bertrama jest uznawany za fałszerstwo). Podczas gdy ich kwiaty lśnią biało-purpurowo w lecie, korzeń jest używany jako przyprawa. Jak smakuje? Nazwa pochodzi od nazwy botanicznej: „pyr” oznacza ogień, w języku greckim. I tak smakuje korzeń bertrama, wysuszony i drobno zmielony, początkowo całkiem neutralny, a następnie pozostawiający lekkie pieczenie i przyjemną ostrość na języku. Pod względem smaku Bertram – gotowany lub posypany na gotowym daniu – dobrze komponuje się z zupami, sosami, warzywami, a nawet potrawami mięsnymi. Hildegarda stosowała go również, dodając do wypieku chleba (razem z galgantem).

Bertram 3

Bertram zawiera olejki eteryczne i inulinę, środek obronny stymulujący cukier. W swoim działaniu Bertram stymuluje soki trawienne wątroby i trzustki. Zapewnia skuteczne wchłanianie substancji witalnych przez błonę śluzową przewodu pokarmowego. Wzmacnia system nerwowy i poprawia ogólnie samopoczucie. Według Hildegardy, bertram jest uniwersalnym środkiem leczniczym i powinien być stosowany w każdej potrawie. Powinno się go również używać razem z galgantem (nadaje pikantności wszelkim potrawom). Bertram także zapewnia dobre trawienie oraz polepsza obraz krwi, jak również dodaje siłę i energię.

Bertram 2

Bertram pomocny jest nie tylko w zaburzeniach trawiennych, reguluje florę jelitową, ale także przy objawach niedoboru (w tym witaminy B12) – idealne zioło przy anemiach,  niedożywieniu, cukrzycy, niestrawności. Jest wyjątkowy i powinien być stosowany przez chorego, jak i zdrowego człowieka, aby wspierać funkcje regeneracyjne organizmu, wspomagać wchłanianie białka, tłuszczów i witamin, a także zapobiegać na bieżąco niedoborom substancji odżywczych. Oczyszcza jelita ze złogów złożonych z resztek niestrawionego pokarmu. Bertram poprawia także pamięć i koncentrację.

Bertram 4

Bertram spożywamy w proszku i w korzeniu. Możemy stosować również napar (korzeń): łyżkę zmielonego korzenia, zalać gorącą wodą i po 15 min. pić małymi łyczkami.

Hildegarda - ziola

Hildegarda zaleca:

„jeść zdrowy Bertram, ponieważ redukuje złe soki w ciele człowieka i zwiększa dobrą krew i oczyszcza intelekt w człowieku. Uzdrawia chorego, który prawie stracił swoją kondycję fizyczną. Nie pozostawia nic niestrawionego w człowieku, ale przygotowuje dobre trawienie, jeśli ktoś zjada go pilnie. Zmniejsza śluz w głowie i prowadzi do oczyszczania soku i oczyszcza oczy. Niezależnie od tego, czy jesz na sucho, czy w jedzeniu, Bertram jest użyteczny i dobry dla chorej i zdrowej osoby. Odrzuca chorobę i zapobiega zachorowaniu. Daje wilgoć i ślinę w ustach, ponieważ uwalnia złe soki i przywraca zdrowie. „

 

Pozdrawiam Was cieplutko i świetliście Lastomine

Sklep: http://www.lastomine.pl
E-Mail: lastomine@gmail.com
Blog: http://www.lastomine.wordpress.com
Strona internetowa: http://ionaieilis.pl.tl/
Facebook: https://www.facebook.com/Magicznastronalastomine/?fref=ts
YouTube: https://www.youtube.com/results?search_query=Lastomine