technika Pomodoro 3

 

technika Pomodoro 1Kochani, wiele osób ma problem z organizacją swojego czasu. Mam nadzieję, że ta metoda, którą Wam zaraz przedstawię, pomoże Wam, a na pewno ułatwi życie. Otrzymałam tą wiedzę od mojej kochanej przyjaciółki, za co bardzo jej dziękuję, ponieważ moje życie stało się dużo łatwiejsze. Naprawdę.

Technika Pomodoro pochodzi z Włoch, a jej twórcą jest Francesco Cirillo. Nazwa pochodzi od kuchennego czasomierza w kształcie pomidora.

Jest to chyba najprostsza i najbardziej skuteczna technika, jaką poznałam. Potrzebujemy jedynie długopis, kartkę i właśnie taki czasomierz kuchenny lub telefon komórkowy czy kuchenkę posiadającą zegar, albo zwykły budzik, jakiekolwiek urządzenie, które posiada alarm (dźwięk) po 25 min.

Jak działa Pomodoro i co trzeba zrobić?

technika Pomodoro

 1. Lista – Na początku trzeba zrobić listę swoich zadań, a następnie posortować je według ważności. Osobiście do tej listy włączyłam wszystkie prace domowe, jak: odkurzanie, mycie okien, prasowanie czy sprzątanie łazienki. Czyli to wszystko, z czym kobieta musi się uporać + praca zawodowa – zadania (zwłaszcza dla osób pracujących w domu).
 2. Ustawienie zegara – Kiedy nasza lista jest gotowa, ustawiamy czasomierz na 25 min. i zaczynamy realizować nasz pierwszy punkt z listy. Pomodoro, to czas 25 min.
 3. Praca nad zadaniem Pomodoro – Przy realizacji zadania Pomodoro, nie przerywamy pracy, nie robimy przerw i nie pozwalamy, żeby ktokolwiek nam przeszkodził, przez 25 minut.  Zadanie wykonujemy do czasu, aż usłyszymy sygnał czasomierza.
 4. Oznaczenie zadania – Po usłyszeniu sygnału czasomierza, możemy z satysfakcją odhaczyć wykonanie pierwszego zadania. Zobaczycie jaka to ogromna frajda. Jeśli zadanie wymaga dłuższego czasu, to dzielimy je na kilka zadań po 25 min.
 5. Przerwy po wykonaniu zadań – Kochani, po wykonaniu każdego z zadań, robimy sobie małą 5-cio minutową przerwę. Jest to bardzo ważne i zarazem trudne, zwłaszcza na początku (kiedy zaczynamy w ten sposób organizację naszego czasu). Przerwa 5 minut jest kluczowym fragmentem Pomodoro. Można wyjść na balkon i pooddychać świeżym powietrzem, przeciągnąć się, czy napić się wody. Nigdy w czasie przerwy nie dokańczamy zadania, rezygnując z niej. To jest zakazane! Dopiero po wykonaniu 4-go zadania Pomodoro, robimy sobie dłuższą przerwę np. 20 – 30 min. Na wypicie herbatki czy kawki, pójście na krótki spacer, sprawdzenie poczty czy wykonanie telefonu.

technika Pomodoro 2

Zasady, których trzeba bezwzględnie przestrzegać w technice POMODORO!!!

 1. Czas każdego zadania, to 25 minut.
 2. Przerwa 5-cio minutowa, po wykonaniu każdego z zadań.
 3. Dłuższa przerwa, po 4-tym zadaniu Pomodoro.
 4. Jeśli zadanie wymaga większej ilości czasu, to dzielimy je na kilka części Pomodoro (3 – 7) – zadań.
 5. Technikę Pomodoro nie należy stosować co do wolnego czasu. Służy ona jedynie do organizacji czasu pracy w biurze lub w domu.
 6. Nie zniechęcaj się, jeśli pierwszy czy drugi raz nie osiągniesz upragnionego rezultatu. Pamiętaj, że trening czyni mistrza!!!

czasomierz Pomodoro

Technika Pomodoro ma tę zaletę, że pozwala całkowicie skupić się przez 25 minut na jednej czynności. Przez co szybciej i ze starannością ją wykonamy. Poza tym nasza wydajność jest zwiększona, ponieważ mamy zakodowane w naszej świadomości, że musimy zadanie skończyć przed przerwą. Ważne też są same przerwy. Potrzebujemy ich na odświeżenie umysłu, dzięki temu nie męczymy się tak bardzo, niż w przypadku pracy w skupieniu, bez przerwy.

Polecam ta technikę dla wszystkich osób zabieganych, zapracowanych, które mają ogrom pracy i nie wiedzą od czego zacząć i kiedy skończyć, dla osób słabo zorganizowanych. Więcej informacji o technice Pomodoro (w języku angielskim) – Tutaj link: https://cirillocompany.de/pages/pomodoro-technique

Polecam również talizman z czaroitu ) tutaj link: https://lastomine.pl/pl/searchquery/czaroit/1/full/5?url=czaroit , który osobom zapracowanym, z mnóstwem pracy, zadań do wykonania, pomaga zakończyć wszystkie sprawy w cudowny sposób. Ukończyć je na czas. Daje też ogromną siłę i odwagę, w trudnych sytuacjach życiowych. Pomaga podejmować dobre, właściwe decyzje, dodaje ochoty do działania, pewności siebie. Pomaga w koncentracji, niezwykle pozytywnie wpływa na system nerwowy – chroni przed stresem czy troskami (uspokaja).

czaroit kropla 1

Pozdrawiam Was cieplutko i świetliście Lastomine

Sklep: http://www.lastomine.pl
E-Mail: lastomine@gmail.com
Blog: http://www.lastomine.wordpress.com
Strona internetowa: http://ionaieilis.pl.tl/
Facebook: https://www.facebook.com/Magicznastronalastomine/?fref=ts